KRKONOŠE SEVERNÍ MORAVA A SLEZSKO STŘEDNÍ MORAVA JIŽNÍ MORAVA VYSOČINA VÝCHODNÍ ČECHY ČESKÝ RÁJ ČESKÝ SEVER SEVEROZÁPADNÍ ČECHY ZÁPADOČESKÉ LÁZNĚ PLZEŇSKO ŠUMAVA JIŽNÍ ČECHY PRAHA OKOLÍ PRAHY PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY
LEDNICKO - VALTICKÝ AREÁL
  Dopravní přístupnost
Informační centra
Města a obce
Osobnosti a rodáci
Destinační management
 
Příroda a její ochrana
  Chráněná krajinná území
Přírodní zajímavosti
Fauna a flora
Naučné stezky
 
Památky a zajímavosti
  Památky UNESCO
Památkové rezervace
Památkové zóny
Hrady a zámky
Památky a architektura
Církevní památky
 
Kultura, zábava, sport
  Kultura a zábava
Sport a relaxace
Zimní sporty
Katalog KUDY Z NUDY
Aktivní dovolená
 
Turistika a volný čas
  Agroturistika
Pěší turistika
Cykloturistka
Vodní turistika a sporty
Vinařská turistika
 
Kongresová turistika
  Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
Výstavnictví a propagace
 
Ubytování a stravování
  Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Další stravování
Gastronomické speciality
 
Království perníku

Dyjavánek vstupuje... do stejné řeky

Vánoční ohlédnutí za uplynulým rokem
Nelze vstoupit dvakrát do stejné řeky. Tato věta známého filozofa je brána všeobecně jako neměnné dogma. Novoroční ohlédnutí za činností dětského folklorního souboru "Dyjavánek" v roce 2004 mi tento výrok zpochybnilo.
Protože v lednu jsme se vydali (jako už mnohokrát) Gránickým údolím na Hradiště. Udolali jsme úspěšně "ledovou horu", která je lemována Křížovou cestou, abychom za odměnu zhlédli pohyblivý Betlém v klášteře Sv. Hypolita a jako projev poděkování zahráli a zazpívali řádovým sestřičkám, které se obětavě o tento objekt starají.
Pololetní vysvědčení zůstala bez ohlasu rodičů, neboť ještě týž den odpoledne s batohy, zimní výstrojí a buchtou od maminky nastupovaly děti do autobusu a netrpělivě vyhlížely vesničku Radostín, kam jely už podruhé. Bude, nebude? A byl! Radost v Radostíně, sníh po kolena, vše se opakovalo. Milé přijetí, lumpárny na sněhu, závody na saních i stezka odvahy. Vystoupení pro místní občany i chalupáře v malebné hospůdce s kachlovými kamny bylo odměněno potleskem a šlehačkové poháry za odměnu chutnaly stejně dobře jako ty loňské.
V jarním období se opakovala tradiční vystoupení pro starší spoluobčany, na velikonoční besídce, kde jsme zatancovali handicapovaným dětem z Dětského centra, jsme opět barvili vajíčka, pletli žíly, vystřihovali zajíčky. A se stejnou pravidelností se opakovaly zkoušky, napětí před vystoupeními, "sladká" úleva, když jsme se líbili. A opět se musely došívat kroje, protože sukně byly nad kolena a kalhoty nad kotníky.
A podruhé přišla pozvánka od paní profesorky Jenčkové na týdenní soustředění do Kameničné, což je vesnička u Žamberka (pro historiky zajímavost - byl zde vybudován první Královský vodovod, tentokrát na dvoře). Týden utekl a nikdo z nás nemohl uvěřit, že se loučíme podruhé. Vzpomínky zůstaly. Spaní na peci, ulepené pusy od čerstvě natočeného medu, nakupování v místním "supermarketu", s milým názvem Konzum, posezení u ohně, snídaně pod širým nebem, večery bez televize. Opět se objevily plakáty vlastnoručně vyrobené dětmi, které zvala na naše vystoupení v místním "kulturáku". A všude nás, tak jako vloni, doprovázel věrný kamarád, pejsek Ferda, s kterým prý po našem odjezdu, nebyla opět "žádná řeč". Manželé Jenčkovi, velký dík, neboť již podruhé jsme byli všichni ubytováni zdarma.
Po sv. Anně, kdy bývá chladno zrána, jsme se rozjeli na letní prázdninové soustředění. Kampak? No přece ke stejné řece Želetavě do Jindřichova. Nepodnikli jsme sice "Cestu kolem světa" (i když vloni se vydařila), ale do kufrů a batohů si děti kromě plavek a opalovacích krémů přibalily i šálu, rukavice a čepice, protože motto soustředění "Bude zima, bude mráz" nás doprovázelo po celou dobu tábora. "Zimu" v srpnu s námi sdíleli vedoucí a děti z folklorního souboru "Kyjovánek" z Kyjova. A že k zimě patří Vánoce, nechyběla štědrovečerní večeře, rozdávání dárků, putování k Svaté rodině, koledy a silvestrovská diskotéka.
Na vědomost se dává, že se ve Znojmě koná velká sláva, hlásá vyvolávač. Branami města vstupuje historický průvod tradičního "Znojemského vinobraní." A protože nám bylo po "Kyjovánku" smutno, v programu pro návštěvníky jsme vystoupili společně.
Čas plynul jako voda v řece a po křtu mladého vína na sv. Martina přišla zanedlouho doba adventní. "Čas radosti a veselosti" je název koncertů, kde jsme již po léta hostem v programu, který tvoří děti z různých speciálních škol. Prosincová vystoupení v domech s pečovatelskou službou, koncerty pro rodiče i veřejnost, na pozvání souboru "Ostravica" jsme si "odskočili" do Frýdku - Místku a než jsme se rozloučili před Vánocemi, putovali jsme jako každým rokem na "zlatou" neděli do stodoly u Stehlíků k živému Betlému, kde tvoříme část programu. Rodiče "svatého" dítěte za ta léta již známe, pouze malý Ježíšek se rok co rok v jesličkách střídá (posledně spinkala na slámě půlroční Verunka). Domácí vánočka, horký čaj, svařené víno, setkání se sousedy, známými, zkrátka lidská soudržnost.
Po putování Tří králů i my putujeme i letos opět na Hradiště...
A co si přát do nového roku? Hodně zdraví, abychom mohli ještě mnohokrát vstoupit do jedné řeky.

Anna Bulová

SOUVISEJÍCÍ TISKOVÉ ZPRÁVY A ČLÁNKY

Zveřejněno 04.04.2005 v 12:59 hodin
Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
Regiony a oblasti ČR
  Turistické regiony ČR
Turistické oblasti ČR
 
Vyhledávání
  Vyhledávací centrum
Rejstřík oblasti
Databanka akcí
 
ZPRÁVY A AKTUALITY
  Tiskové zprávy
Aktuality
 
Služby pro turisty
  Informační centra
Průvodcovské služby
Tlumočníci a překladatelé
Bankovní služby
Turistický produkt
 
Kalendář akcí oblasti
  Akce pro děti
Kino, divadlo, výstavy
Vinobraní
Degustace vín
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
Kalendář kongresů, konferencí
Kalendář veletrhů a výstav
 
Víno a vinařství
  Vinařská turistika
Vinařská oblast Morava
Moravská vína
Vinařství
Producenti vína
Vinařské stezky
Svaz moravských vinařů
 
Folklor a tradice
  Etnografický region
Etnografický subregion
Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
 
KLUB ČESKYCH TURISTŮ
  Krajská oblast KČT
Odbor KČT
Turistické odznaky a známky
 
Regionální rozvoj
  Regiony a sdružení
Investiční příležitosti
Průmyslové zóny
Nemovitosti na prodej
Průmyslová výroba
Potravinářská výroba